בעקבות מושבות ה"טמפלרים" בחיפה ובגליל
בטיולנו זה נכיר את אחת הסוגיות המסקרנות והתמוהות בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל בעת החדשה- הטמפלרים.
התיישבות שהמניע שלה הוא אכן, אהבת ציון, רק שאין זו התיישבות של חלוצים יהודים הרוצים בחזרת ישראל לארצו, אלא של גרמנים המקווים לקרב גאולה אוניברסלית דרך כך.
הטמפלרים, היו כת גרמנית אוהבי ארץ ישראל (אך לא אוהבי יהודים), שפרשה מן הנצרות הפרוטסטנטית באמצע המאה ה-19 , והקימה גרעיני התיישבות בארץ ישראל, תוך אמונה שישוב הארץ, קידומה ופיתוחה יקרבו את הגאולה והגעת המשיח (ישו).
עיקר תפיסתה של כת זו היה- כי ה"מקדש" (טמפל) מצוי אצל כל אחד בלב ולכן אין צורך בכנסיות לעבודת האל. הם תרמו רבות לקידומה של הארץ, ייסדו מושבות, הביאו טכנולוגיה מתקדמת לארץ וקידמו את החקלאות, התעשייה והתחבורה. כאשר שהחלה מלחמת העולם השנייה, התחזק בהם הרגש הלאומי הגרמני והם צודדו בנאציזם ופעלו במסגרתו, עובדה שגרמה לבריטים, שליטי הארץ לגרשם לחו"ל.
טיולנו יתחיל בביקור במושבה הטמפלרית הראשונה שהוקמה בארץ הקודש –חיפה. נסייר בין בתיה ונעמוד על המבנה האדריכלי המאפיין את בתי המושבה. נגיע אל ביתו של הטמפלר, גוטליב שומאכר, איש רב פעלים, מהנדס, בנאי וחוקר ארץ ישראל. נטייל אל ביתו של סר אוליפנט, נוצרי חובב ציון ועיתונאי, בו התגורר עם אשתו היפה ומזכירו הצעיר, הרץ צבי אימבר – כותב ההימנון הלאומי "התקוה" ועוד.
משם נמשיך אל מושבות הטמפלרים בגליל התחתון. ניסע אל בית לחם הגלילית ואל וולדהיים ( בת חורש, היא אלוני אבא). נעמוד על מבנה המושבות, נטייל בינות לבתים, נצעד ביער האלונים, בתוך נופי ספרו של מאיר שלו "פונטנלה". נתרשם מן הנוף ונתעכב על מבני בית העם, הכנסייה שנבנתה בשלב מאוחר יותר, ונבקר בבית טמפלרי טיפוסי, בעל סיפור מעניין משלו, המאוכלס ע"י אמנית מקומית.
נספר על סופה המוחלט של ההתישבות הטמפלרית עם הקמת מדינת ישראל.
בתום טיולנו, נבקר בחוות התבלינים שבבית לחם הגלילית. נשמע הסברים על תכונות צמחי המרפא ושימושיהם.
הטיול בהדרכת אודי (יהודה) לניאדו – מורה דרך וארכיאולוג.
מתקיים ביום שבת 25.11.17
תחנות האיסוף:
07:30- ראשל"צ (קניון אבי האסירים )
07:45 – חולון (תחנת פז בכיכר קוגל בכיוון ת"א)
08:00 – תל אביב ( תחנות דרך נמיר).
08:05 – סינימה סיטי גלילות
08:10- צומת כפר שמריהו
08:30 – מחלף נתניה.
08:40 – גבעת אולגה .
09:10 – חיפה (קניון חיפה).
הנחיות: נא להצטייד בנעלי הליכה נוחות, כובע ומים. סנדוויצים לארוחת בוקר וצהרים (ניתן לקנות גם באתרי החניה).
– הרשמה בקלאב 50.

הטיול מיועד למינויי קלאב 50. לחברי "בשביל המטיילים" על בסיס מקום פנוי.
ההרשמה בקלאב 50 טל.03-6939393

דילוג לתוכן